Jak se starat o naše výrobky?

Asi není překvapením, že správnou údržbou a péčí prodloužíte životnost vašich věcí, u našich výrobků je tomu stejně. V tomto článku najdete rady, jak se o naše výrobky dobře starat, aby vám dlouho vydržely.

Praní

Všechny výrobky navrhujeme tak, aby se daly prát, koho baví praní v ruce, že. U praní našich výrobků však platí jisté zásady.

 • Teplota: nejlepší je naše výrobky prát na 30 stupňů. Ty z přírodních materiálů můžete občas prát i na 40-60 stupňů nebo dokonce i vyvařit. Ale čím menší teplotu při pravidelném praní používáte, tím méně se výrobek opotřebuje, navíc se spotřebuje méně elektřiny. U syntetických materiálů (např. polyesterový satén) perte max na 40 stupňů, znovu platí, že pravidelné praní by mělo být na 30 stupňů.
 • Otáčky: také u otáček platí, že čím menší, tím lepší. 600-800 za minutu dostane z textilií dost vody ven, zároveň se tím méně opotřebuje materiál.
 • Program: z výše uvedeného vyplývá, že nejlepší program na praní našich výrobků je program na jemné prádlo. Ale každá pračka pere jinak, proto prosím zkontroluje manuál, jestli program na jemné prádlo u vaší pračky odpovídá výše uvedené teplotě a otáčkám.
 • Prací prostředek: můžete použít v podstatě jakýkoli prací prášek nebo gel, který je vhodný na jemné prádlo. Ideálně použijte prostředek, který je určen na ty barvy, které perete.

Další doporučení:

pratele screen shot

 • Výrobky perte s podobnými barvami. Není to 100% nutné, ale některé tmavší látky mohou při prvních praních pouštět barvu. Praní s podobnými barvami tak zabráníte situacím, kdy vám třeba červená látka obarví světlé prádlo na růžovo, jako tomu bylo v seriálu Přátelé.

 

 • Výrobky se suchým zipem vždy u praní „uzavřete“. Zabráníte tak situaci, kdy se suchý zip přichytí k nějakému jinému prádlu.
 • Jelikož prodáváme výrobky ze syntetických materiálů, musíme zmínit i problém mikroplastů. Zdroje těchto drobných částeček plastů jsou v dnešní době všude kolem nás, dokonce jsou to i zubních pasty, některé čajové sáčky atd. Také se bohužel uvolňují u textilií ze syntetiky při praní. Zatím není 100% jisté, jak moc je hromadění mikroplastů v lidském těle a v přírodě škodlivé, zatím ale výzkum nevypadá moc nadějně. Proto doporučujeme praní výrobků ze syntetických materiálů co nejméně. Existují i speciální filtry do pračky, které alespoň některé mikroplasty zachytí. I kvůli mikroplastům nabízíme alternativy z přírodních materiálů.

Sušení

 • Syntetické materiály nesušte v sušičce. Ano, je to pohodlnější, ale tyto materiály se tím opravdu rychle ničí. Navíc se sušením těchto materiálů v sušičce uvolňuje spoustu výše zmíněných mikroplastů do ovzduší. Na druhou stranu, syntetické materiály mají tu výhodu, že schnou rychle, takže je stačí přehodit třeba přes židli a jsou suché do pár hodin.
 • U výrobků z přírodních materiálů sušičku použít můžete, doporučujeme ale nastavit sušičku na nižší („chladnější“) stupeň a sušit v sušičce co nejméně. Berte v potaz, že i přírodní materiály se častým používáním sušičky mohou zničit, zvláště při vysokých teplotách. Proto platí, že je lepší prádlo vytáhnout trochu vlhké a nechat doschnout.

Žehlení

 • Přírodní materiály můžete žehlit, a to i na nejvyšší teploty (na bavlnu), ale jako vždy platí, že nižší teploty uchovávají výrobky hezčí po delší dobu, zvláště to platí u látek s potiskem. Nepřežehlujte gumičky, suché zipy a další zapínání.
 • Syntetické materiály žehlete pouze na nejnižší stupeň nebo vůbec, jejich výhoda je ta, že zase tolik žehlení nepotřebují.

Chemické čištění a bělení

Naše produkty nebělte a nenechávejte chemicky čistit. Pokud se na nich udělá nějaká skvrna, použijte přípravek na odstraňování skvrn.

Úschova

Naše výrobky nenechávejte dlouhodobě v místech, kde je vlhko, aby se nevytvořila plíseň.  Nevystavujte je dlouhodobě na slunci, po určitém čase může vyblednout barva.

Věříme, že při dodržování postupů v tomto článku budete naše produkty moci využívat co nejdéle. Pokud máte nějaké otázky nebo připomínky, prosím kontaktujte nás buď pomocí kontaktního formuláře, nebo i jinými způsoby, které najdete v sekci Kontakty.