O nás

Kdo stojí za tímto e-shopem?

Jmenuji se Zuzana a nabízím látkové výrobky, které mají za cíl snížení odpadu. Výrobky šiji u mě ve výdejně v Praze a snažím se je vytvořit tak, aby je lidé rádi používali stále dokola. Moje výrobky oceníte, pokud se zajímáte o ekologii a chcete snížit svoje množství odpadu, zároveň ale chcete originální výrobky, které se vám budou líbit. Někomu totiž nemusí vyhovovat stávající nabídka ekologických produktů, to chci změnit.

K téma zero waste jsem se dostala před pár lety a od té doby mě baví objevovat nové způsoby, jak snižovat množství mnou vytvořeného odpadu. Zároveň jsem se během pandemie zamilovala do šití. A pak jsem si jednoho dne v roce 2021 uvědomila, že vlastně nemůžu najít žádnou "zero waste" alternativu k plastovým obalům, ve kterých se prodávají papírové kapesníčky. Tak mě napadlo, co si takový obal ušít? A když jsem byla s formou spokojená, rozhodla jsem se je prodávat. A rovnou k tomu šít i další látkové produkty, jako třeba opakovaně použivatelné dárkové obaly. Více o zásadách udržitelnosti značky Decoyana najdete v tomto článku.

Nejsem však jediná, kdo se na fungování značky Decoyana podílí. Moc mi pomáhají rodiče, například máma se mnou jezdí na trhy a táta mi přivrtá potřebné vybavení ve výdejně. Bez sestry bych neměla tak pěkné logo a kamarádi mě všemožně podporují.

A za fotky z workshopů moc děkuji talentované fotografce Evě Turnhofer - na Instagramu ji najdete tadyjejí stránky tady.

Jestli vám nevadí delší povídání, můžete si přečíst, jak vznikla Decoyana, v podrobném příspěvku na blogu.

 banner fotka

Jméno

Více o tom, o čem značka Decoyana je, vám napoví samotné jméno značky. Vzniklo totiž z několika slov spojených dohromady:

De – z francouzského slova dé, což znamená náprstek. Odkazuji tím tedy na mé příjmení, ale i na to, že jde o šité produkty.

Deco – podle slova dekorativní, chci totiž vytvářet estetické produkty, ze kterých si každý vybere.

Eco – jak už jsem zmínila na začátku, účel mých výrobků je snížit množství odpadů, a tím chránit naše životní prostředí.

Yana – anglická verze jména mé babičky, která bohužel krátce před založením e-shopu zemřela. Velmi se zajímala o ochranu životního prostředí, takže jsem značku pojmenovala i podle ní.

Decoyana v médiích

V prosinci 2023 jsem měla možnost představit aktivity Decoyany hned na dvěma místech:

  • Časopis Dům a bydlení (příloha novin Právo), ve kterém 6. 12. vyšel článek „Letos balte dárky ekologicky, do šátku!“ od autorky Dany Jakešové. Dozvíte se různé zajímavosti o Furoshiki, ale hlavně jsme pro vás připravili i fotonávod, jak zabalit dárek do látky ve stylu mašle.
  • A 12. 12. jsem se účastnila vysílání ČT2 v pořadu Dobré ráno, kde jsem ukázala několik způsobů zabalení a řekli jsme si něco i o historii a použití šátků. Udělalo mi radost, že si zabalení vyzkoušeli i moderátoři a šlo jim to! Záznam z vysílání najdete zde, další 3 výstupy najdete v sekci Části dílu dole pod videem.

Produkty

Pokud Vás filozofie značky Decoyana zaujala a chcete vědět o produktech více, můžete si je prohlédnout a zakoupit na tomto e-shopu. Tady jsou nějaké příklady:

 

Děkujeme mnohokrát za přečtení a přejeme příjemné nakupování!

Zuzana Náprstková, provozovatel e-shopu Decoyana, & její skvělí pomocníci