Udržitelnost

Vzhledem k tomu, že ochrana životního prostředí je dost složité téma, nestačí jen vyrábět produkty, které pomáhají snížit množství odpadu koncovému uživateli. Výrobci by se také měli snažit, aby všechny fáze životního cyklu jejich produktů byly co nejšetrnější k životnímu prostředí, a toho chceme dosáhnout pod značkou Decoyana. Fáze životního cyklu můžeme dělit všelijak, my se soustředíme hlavně na výrobu, distribuci a užívání, kde se snažíme co nejvíce aplikovat zásady zero waste. Jaké kroky děláme proto, aby naše fungování nechalo co nejmenší negativní stopu na životním prostředí?

- výroba:

Všechny výrobky jsou ušity v České republice. Využíváme látky od českých distributorů, které jsou vyrobeny převážně v Evropské unii. Nabízíme hlavně bavlněné výrobky. Najdete u nás i ty z polyesteru (látky na balení dárků), ale ty nabízíme proto, aby pomohly přilákat k zero waste balení dárků i lidi, kteří se jinak o zero waste balení dárků nezajímají. Více o našemu přístupu k syntetickým materiálům najdete v tomto článku.

Nabízíme také výrobky z tzv. zachráněných látek, tedy těch, které by se jinak vyhodily. Zabraňujeme tak zbytečnému plýtvání látek, které jsou v pořádku, ale nikdo je nechce. Aktuální nabídku naleznete v této kategorii. Do budoucna máme za cíl, aby všechny naše materiály byly především látky z přírodních materiálů, s certifikacemi jako bio a podobně, nebo látky z recyklovaných a nevyužitých materiálů.

Všude, kde to jde, se snažíme používat nitě z recyklovaného polyesteru a bavlněné nitě. Jelikož tyto nitě mají menší nabídku odstínů, prosím omluvte, pokud někde nebude barva nitě ve stehu ladit s látkou.

Ať už využíváme jakékoli materiály, je nutné omezit plýtvání na minimum. Proto používáme vzory (střihy), které nenechávají moc místa mezi jednotlivými výstřižky. To znamená, že nám nezbude tolik odstřižků látek. A to, co zbude, využijeme buď na látkové gumičky (scrunchies), nebo na motýlky. Ty nejmenší odstřižky použijeme na výplň různých předmětů.

A pak jsou tu drobnosti, jako že se snažíme nakupovat vybavení z druhé ruky, nebo že tiskneme hlavně na recyklovaný papír.

- distribuce:

Ekologickou stopu jednotlivých přepravců nemůžeme moc ovlivnit, ale do budoucna budeme vybírat ty, kteří se ji snaží co nejvíce snížit. Jinak pro zasílání používáme hlavně papírové krabice či obálky, které se dají vytřídit. Také se snažíme co nejvíce využívat již použité obaly a výplně – takže pokud naleznete něco jako bublinkovou fólii v balíčku od nás, nejčastěji půjde o již použitý materiál. A pokud jste z Prahy 6 či okolí, uvítáme, pokud do výdejny přinesete krabice, ve kterých vám zaslaly produkty jiné obchody.

U osobního odběru nabízíme bezobalový prodej – tedy zboží si vyzvednete bez jakýchkoli obalů, nebo třeba jen ovázané šňůrkou – zaleží na vás.

- užívání:

Dále je také důležité, aby koncový uživatel využíval produkt co nejšetrněji. To samozřejmě dost záleží na zákazníkovi samotném, ale my tomu můžeme napomoci informováním zákazníka – např. vysvětlit, jak se o produkt starat, aby co nejdéle vydržel, nebo dát tipy na praní, aby bylo co nejšetrnější. Tyto informace najdete v tomto článku.

Možná máte pocit, že informace výše nejsou dostačující, nebo že bychom měli pro ochranu životního prostředí dělat ještě více. Prosím berte v potaz, že zatím je firma pouze malá živnost, která nemá přístup k nejmodernějším technologiím a vychytávkám. Ale jak porosteme, plánujeme snížit negativní dopady na životní prostředí, jak to jen půjde. Pokud máte nějaké rady či dotazy ohledně tohoto tématu, prosím ptejte se, třeba na e-mailu info@decoyana.cz, více kontaktů naleznete v sekci Kontakty.